A múlt hét végén szedtem pár "szál" bodzát és gondoltam egyet boszorkánykodok. :) A tegnap este eljött a nagy nap: kicsit összetörtem a bodza szemeket (krumplitörövel- inventiv mi?:D) felöntöttem vízzel, még végigfuttam egy párszor rajt a törővel, átszűrtem, és átöntöttem egy borkánba, a borkánt pedig beleraktam egy edénybe, vizet öntöttem köréje és odaraktam melegedni.
Időközben pedig nekiálltam, síri csendben, hogy a manóm nehogy felébredjen, fonalat keresni. Kaptam is egy fél gomolyag pamut horgolócérnát, áttekertem és háromnegyed részét beletuszkoltam a gyönyörűen bugyborékoló bíborvörös festék lébe és hagytam hogy tovább fődögéljen. Titkon persze reméltem, hogy hátha az a szép bíborszín ráragad a fonalra, de tudtam, hogy á az lehetetlen.
Kb fél óra rotyogtatás után, elzártam a gázt és hagytam, hogy kihűljön.
Na de hogyan is fixáljam a színt a fonalon? Emlékeztem, hogy régebb mondogatták, hogy ahhoz, hogy a ruhák ne veszítsenek el a színükből, ecetbe kell kimosni.Na gondoltam, kipróbálom, hogy mennyire igaz. Víz + ecet (jelen esetben almaecet) és raktam is bele a kinyomkodott fonalat. Valamikor éjjel, amikor manóm felkelt a tejcikéjéért, kiszedtem a keverékből és kiöblítettem és odaraktam száradni.
ilyen lett a végeredmény |
Namármost, akinek van kedve és festett már növényekkel fonalat adna pár tippet hogy mit, hogyan csináljak? Előre is megköszönöm.
Ja és még egy kérdés: a bodzás fonalnak ilyen színben kell tündökölnie?
1 megjegyzés:
A textilfestékeket sóval szokták fixálni (a festéklébe literenként 1 ek). Persze én még nem próbáltam, csak okoskodok :)
Nekem a nyírfaleveles festés fulladt kudarcba, úgyhogy egyelőre inkább csak tapogatózok :D
Megjegyzés küldése